+421 412 028 932

Po-pi 09:00 - 19:00 | So 09:00 - 16:00

Polyester

Polyesterové vlákna (medzinárodná skratka PES) sú syntetické výrobky zo skupiny, do ktorej patria textilné vlákna polyetyléntereftalátová (PET), z polybutylentereftalátu (PBT) a z polytrimetylentereftalátu (PTT). Označením polyesterové vlákna sú spravidla mienené výrobky z PET, z ktorého veľká väčšina vlákien pochádza. Polyesterové vlákna sa môžu vyskytovať prakticky vo všetkých textilných výrobkoch.

K najdôležitejším kladným vlastnostiam patrí:

- vysoká odolnosť na svetle
- odolnosť proti poveternostným vplyvom
- odolnosť proti mikroorganizmom
- malá navĺhavosť (rýchle sušenie)

Mnohé vlastnosti sa dajú ľahko zlepšiť chemickými alebo mechanickými procesmi, napríklad:

- zvýšenou orientáciou molekúl sa dá zvýšiť pevnosť (šijacie nite)
- žmolkovatosť (na úkor pevnosti)
- zlučovanie s farbivami (na farbenie nemodifikovaných vlákien: disperzné farbivá)
- zrážanlivosť, oblúkovitosť
- relatívne tuhé vlákno
- znižuje krčivosť výrobku

Ohmat a lesk veľmi podobný prírodnému hodvábu sa dosahuje pri vláknach s neokrúhlym (napr. trojuholníkovým) prierezom.

Duté polyesterové vlákna sa používajú ako alternatíva k periu s tou výhodou, že sa výrobky plnené týmto materiálom dajú prať. (napr. Coolmax).

Vzhľad polyesterového hodvábu podobný staplovej priadzi sa dosahuje miešaním vlákien s rozdielnym stupňom preťahovania a tvarovania. Miešaním prírodných vlákien s polyesterom sa dosiahne v mnohom smere zlepšenie úžitkových vlastností priadze. Najjemnejšie polyesterové vlákno (mikrovlákno) sa vyrába so štvrtinou hrúbky priemernej bavlny, tkaniny zo zmesí s polyesterom sú ľahšie a menej krčivé, pevnejšie a trvácnejšie napr. Polartec. Podobne je tomu pri zmesi polyester/vlna.

Označenie pri oblečení 600D, 750D je dané meracou jednotkou Denier, ktorá sa používa pre kvantifikáciu hrúbky priadze. Denier možno tiež použiť na opis celkovej hrúbky tkaniny, pretože ide o predĺženie hrúbky priadze použitej v tkanine. Je skrátený ako písmeno "D" po čísle. Čím vyššie číslo, tým hrubšia bude tkanina a zároveň odolnejšia.

                

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V poriadku